Februar, mesec borbe protiv senilne degeneracije makule
Subspecijalisti za bolesti retine u celom svetu mesec februar proglašavaju kao mesec pozornosti na gubitak vida usled senilne degeneracije makule – žute mrlje – ARMD-Age Related Macular Degeneration Awareness month.
Retinolozi naglašavaju značaj borbe protiv senilne degneracije koja je jedan od vodećih uzročnika gubitka vida kod starijih od 55 godina.
Ukazuje se na: važnost borbe protiv faktora rizika na koje se može uticati, prepoznavanje ranih simptoma bolesti, važnost postojanja nasleđa, takođe se ukazuje na dostupne dijagnostičke procedure kao i mogućnosti prevencije i lečenja.
Ono što je najvažnije, naglašava se važnost redovnih kontrola kod oftalmologa – retinologa.
Faktori rizika na koje ne možemo uticati su: nasleđe i proces starenja.
Faktori rizika na koje možemo uticati su: izbegavati pušenje, zaštita od UV i plavog spektra vidljive svetlosti – zaštitne naočare, kontrola opštih oboljenja, a pre svega arterijske hipertenzije, povišenog nivoa holesterola i šećera u krvi, kvalitetna ishrana bogata luteinom, zeaksantinom, aminima D, C, E, Zn, omega 3 masnim kiselinama.
Kod suve degeneracije makule (koja postoji u 90% slučajeva) osnovni simptomi su:
- postepeno smanjenje vidne oštrine,
- boje postaju manje „žive“,
- svetlost potmula.
Kada je vlažna forma degeneracije u pitanju (10% od svih osoba sa degeneracijom makule) simptomi su:
- nagli pad vidne oštrine,
- ispad u centralnom delu vidnog polja, centralni skotom koji pacijenti opisuju kao manje ili više izraženu „tamnu fleku“,
- „iskrivljena slika“ – metamorfopsije, deformacija slike nastaje zbog nakupljanja tečnosti i krvarenja u samoj tački jasnog vida,
- periferni vid ostaje dugo očuvan, te srećom ove osobe nemaju problem sa kretanjem,
- glavni problem je čitanje i prepoznavanje likova.
Kada konstatujemo početni oblik suve degeneracije tzv. male tvrde druze, preporučene kontrole za pacijente su jednom godišnje, uz proveru vidne oštrine, pregled očnog dna/makule na biomikroskopu – lupom od 78D ili 90D kao i OCT makule. Savetujemo samokontrole uz Amslerovu rešetku, kao i zdrav stil života, kvalitetnu ishranu umerenu fizičku aktivnost i kontrolu osnovnih oboljenja.
Kod pojave mekih i mekih konfluentnih druza, kontrole moraju biti učestalije zbog veće šanse za prelazak u vlažnu formu degeneracije, savetuju se na svakih 4-6 meseci. Prati se vidna oštrina, pregled fundusa/makule lupom od 78 ili 90D kao i OCT makule. Osim zdravog životnog stila pacijentima se savetuje upotreba suplemenata koji sadrže lutein, zeaksantin, vitamine E, D, C Zn kao i omega 3 masne kiseline kako bi se proces usporio – smatra se za 25%. Pacijentima se naglašava važnost češćih samokontrola uz Amslerovu rešetku.
Vlažna forma najčešće dovodi pacijenta lekaru veoma brzo zbog naglo nastalih tegoba u vidu pada vidne oštrine, centralnog skotoma i metamorfopsija. To je veoma važno jer pravovremena dijagnoza i terapija daju mogućnost za bolji ishod lečenja odnosno za postizanje bolje vidne oštrine. Terapija vlažne forme makularne degeneracije sastoji se u davanju antitela na faktor rasta patoloških krvnih sudova – Vascular Endothel Growth Factor – anti VEGF Th. Lek se aplikuje u samo oko u vidu inekcija u prostor staklastog tela, obično u više doza. Dostupni lekovi u našoj zemlji su: Avastin, Lucentis i Eylea. Aplikacija leka vrši se u strogo sterilnim uslovima u operacionoj sali, od strane lekara oftalmologa – retinologa. Intervencija je potpuno bezbolna. Nakon aplikacije sledeća kontrola i reaplikacija se zakazuje za mesec dana. Prati se vidna oštrina, stanje makule pregledom na biomikroskopu lupom od 78 ili 90D, uz OCT makula, retko je neophodna fluoresceinska angiografija.